„ Nie! Dla meningokoków”

Sepsa (posocznica), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
to najpoważniejsze choroby wywoływane przez Neisseria meningitidis czyli meningokoki. Niestety w ciągu ostatniego czasu zachorowalność w naszym kraju na wspomniane choroby wzrosła.

Dlatego też tak istotna jest edukacja w tym zakresie.

„Pierwszy dzwonek” to program edukacyjny wdrażany w bieżącym roku szkolnym do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokowych „Nie! Dla meningokoków”.

W dniu 9 czerwca 2011r nasza szkoła gościła Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku dr Alfreda Rajczyka, który wygłosił krótką prelekcję na temat antybiotykoterapii i Inwazyjnej Chorobie Meningokowej.

Pan Inspektor starał się przybliżyć uczniom charakter choroby, drogi zakażenia, proces leczenia chorób oraz co najważniejsze metody zapobiegające zakażeniom tymi bakteriami.

Największe emocje i poruszenie wśród gimnazjalistów wzbudziły zdjęcia osób
w stadium choroby, niejednokrotnie były to niemowlęta i małe dzieci.

Najważniejsze wnioski brzmiały następująco:

1. Zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową w czasie bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą.

2. Choroba ma ciężki przebieg, może skończyć się zgonem lub pozostawić trwałe następstwa.

3. Ogromną rolę w profilaktyce odgrywają takie zachowania jak: przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, zasłaniania ust podczas kichania, kaszlu, unikanie ryzykownych praktyk typu- picie z jednej butelki, dzielenie się kanapkami, palenie tego samego papierosa, używanie wspólnych sztućców.

4. W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczepienia są jak najbardziej uzasadnione.

Na koniec uczniowie otrzymali ulotki informacyjne.

Zainteresowanych odsyłam także na stronę internetową www.meningokoki.info.pl.

mgr Małgorzata Suchanek