GIMNAZJUM
im. ks. Jana Twardowskiego

ul. Jagiellońska 1b; 62-710 Władysławów  tel. 63 300 10 55


 

       CZAS NA ZDROWIE I DZIEŃ MATKI

 

            W czwartek, 24 maja 2012r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w ramach II etapu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, odbył się festyn zdrowotny, którego głównym organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Patroni to:

·         Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

·         Ministerstwo Edukacji Narodowej

·         Ministerstwo Zdrowia

·         Ministerstwo Sportu i Turystyki

·         Agencja Rynku Rolnego


            Festyn miał na celu popularyzację tematyki prozdrowotnej, inspirowanie do zdrowego stylu życia. Podczas imprezy odbyła się projekcja filmików edukacyjnych pt. „Śmietnik w mojej głowie”. Był to główny punkt programu. Filmy powstały w konsultacji ze specjalistami z ośrodków naukowych i uczelni wyższych.  W lekki, zabawny sposób mówiły o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie oraz sposobach ich przełamywania. Pozwalały na zrozumienie problematyki przez widzów należących do różnych grup wiekowych. W tej części imprezy swoją wiedzą podzielili się również zaproszeni goście, m.in. lekarz rodzinny, przedstawiciel Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Turku, przewodniczący Rady Gminy Władysławów oraz dyrekcja szkoły. Kolejnym etapem była degustacja zdrowego poczęstunku, przygotowana przez rodziców i uczniów wyłącznie  z produktów ekologicznych i regionalnych.  Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Przygotowane zostały kanapki, koreczki i owocowe przekąski oraz stoisk z produktami ekologicznymi i regionalnymi. Miody, soki, sałatki owocowe zachęcały kolorowym wyglądem– i wszystko naturalne, bez barwników i konserwantów. Podczas festynu była możliwość obliczenia wskaźnika masy ciała BMI( zajmowały się tym  nasze uczennice) oraz pomiar masy ciała, wzrostu oraz ciśnienia tętniczego, które prowadziła pielęgniarka szkolna.  Uczestnicy również z tej oferty bardzo chętnie korzystali. Kolejną atrakcją okazała się prezentacja stoiska z ziołami oraz wystawa prac o zdrowiu.  Następnie impreza przeniosła się na halę , gdzie na uczestników czekały zmagania sportowe. Było przeciąganie liny, które wzbudziło duże emocje, mecz piłki siatkowej oraz inne konkurencje sportowe.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się aktywnie w przygotowanie festynu  a w szczególności: M. Krawcowi, M. Kulig, M. Hilczer, A. Początek, B. Wiśniewskiemu, M. Szrama,
E. Witaszczyk, M. Zając, U. Wysockiej.

            Za okazaną pomoc dziękujemy serdecznie sponsorom: Firmie Kupiec, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Koła, Gospodarstwu ze Stoczki Porąbki– Prawdziwy Chleb, panu D. Bartczakowi oraz Radzie Rodziców, Szkolnemu Kołu Caritas, Dyrekcji Gimnazjum.

Ciekawych przebiegu całego przedsięwzięcia zapraszam do fotorelacji.

GALERIA ZDJĘĆ

            Od 19 marca 2012r. nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Czas na zdrowie”.

Celem projektu edukacji prozdrowotnej Czas na zdrowie jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej).  Ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych, wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

Projekt prowadzony jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.
Składa się z dwóch etapów:
I Etap – ROZGRZEWKA, II Etap – FESTYN ZDROWIA

I Etap - ROZGRZEWKA – etap przygotowawczy polegał na powołaniu 10 - osobowego zespołu szkolnego, zapoznaniu się z tematyką prozdrowotną, stworzeniu prezentacji mówiącej o zdrowym stylu życia, przygotowaniu scenariusza Festynu Zdrowia, m.in. zorganizowanie szkolnego pokazu filmowego pt. "Śmietnik w mojej głowie", organizacji zdrowego poczęstunku, organizacji zabaw sportowych, zaproszeniu gości.

Nasz zespół „Szalone marchewki” składający się z następujących uczennic:                       

1.  Beata Bartczak,                                                                                                          

 2.  Justyna Cieślińska,                                                                                                        

3.  Marta Dzikowska ,                                                                                                         

 4.  Katarzyna Mazur,                                                                                                   

5.  Karolina Nowak,                                                                                                               

 6.  Paulina Sobiś,                                                                                                         

7.  Dominika Spych,                                                                                                     

 8.  Aleksandra Taborek,                                                                                                          

9.  Klaudia Uznańska                                                                                                          

 10. Anita Wachowska,                                                                                                             

pod kierunkiem p. Agnieszki Majda,

23 kwietnia 2012r. rozpoczął w naszej szkole kampanię promująca akcję „Czas na zdrowie”. Zdrowy styl życia promowałyśmy poprzez prezentowanie piosenek o zdrowiu całej społeczności szkolnej przez radiowęzeł szkolny. Ponadto rozdawałyśmy mleko i kefir truskawkowy, zapraszając na apel. Na apelu przedstawiłyśmy dotychczasowe efekty naszej pracy oraz wyświetliłyśmy naszą prezentację. Porównałyśmy nasze zdrowie do dobrze zorganizowanego placu budowy, z którego powstaje piękny dom. Podobnie i nasz organizm musi być prawidłowo odżywiany, najlepiej produktami jak najmniej przetworzonymi. Musi dostawać również codzienną dawkę aktywności fizycznej, która jest podstawą naszego zdrowia.

Zapraszamy do obejrzenia  prezentacji dotyczącej zdrowego trybu życia, która była jednym z najważniejszych elementów I etapu konkursu „Czas na Zdrowie”

Nasza szkoła po pierwszym etapie zajęła 8 miejsce na 76 gimnazjów startujących z całej Polski.

Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniki  II etapu

 Redakcja: mgr Agnieszka Majda

  
  
   
 
 


Liczniki

 
 
 
Administrator strony: mgr Maria Sławomira Zając