ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

1 grudnia obchodzony jest na całym świecie jako ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS,                  a czerwona kokardka jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami              i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechniania problematyki.

Idea czerwonej wstążeczki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności - nie tylko gniew, walka, ale i miłość. Czerwona wstążeczka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

.

W naszej szkole przygotowano gazetki tematyczne, przeprowadzono lekcje profilaktyczne, pogadanki, we wszystkich klasach drugich wyświetlono film „Żyję bez ryzyka AIDS” oraz rozdano uczniom i nauczycielom 200 ulotek o HIV i AIDS.

Autor: mgr Agnieszka Majda