GIMNAZJUM
im. ks. Jana Twardowskiego

ul.  Jagiellońska 1b ; 62-710 Władysławów  tel. 63 300 10 55


 

 

,,Sprzątanie Świata” 2011

16.09.- 18.09.2011    

  

Akcji w tym roku towarzyszy hasło: „Lasy to życie – chrońmy je!” i nawiązuje do właśnie trwającego Międzynarodowego Roku Lasów, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Cała historia akcji Sprzątania Świata sięga roku 1989, a inicjatywa przywędrowała tym razem z Australii. Pomysł organizacji takiego przedsięwzięcia w naszym kraju został umiejętnie wdrożony, za sprawą Miry Stanisławskiej-Meysztowicz – założycielki Fundacji Nasza Ziemia. W Polsce „sprzątamy świat” od 1994 roku

Podjęte działania dotyczyły lasów, głównym celem tegorocznej akcji była likwidacja dzikich wysypisk śmieci, które zazwyczaj spotykamy na skraju lasów, w zaroślach lub zakopane w ściółce leśnej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że lasy odgrywają dużą rolę w oczyszczaniu powietrza. Są fabryką tlenu. Ma to wytłumaczenie w procesie fotosyntezy, odbywającej się w zielonych częściach roślin. Powierzchnia lasów sukcesywnie maleje. Zazwyczaj powodem redukcji powierzchni lasów są nielegalne wycinki, podpalenia, a także zanieczyszczenie gleby, na której trudno wyrastać kolejnym drzewom. Ostatnio wiele lasów ucierpiało na skutek burz i wichur. Odnowienie takiego lasu potrwa długie lata.

Sprzątanie świata to świetna lekcja ekologii w której udział wzięli uczniowie: klas pierwszych (klasa Ic, Ib) i drugich (klasa IIa i IIc) z opiekunami: Agnieszką Majda, Bartoszem Wiśniewskim, Urszulą Wysocką i Teresą Kozłowską.

.

 

Młodzież podzieliła się na dwie grupy: jedna grupa sprzątała las na Smolinie, druga na Wandowie. Na własne oczy wszyscy zobaczyliśmy jak zaśmiecone są nasze lasy, doszło do tego nawet, że zabrakło nam worków na śmieci i musieliśmy prosić o więcej.

.

 

W akcję ,,Sprzątanie Świata” powinni włączyć się nie tylko młodzi, ale i osoby dorosłe, które często nie zdają sobie sprawy z tego, że pewne ich działania mogą zagrażać środowisku, a przez to także naszemu zdrowiu.

 Wszyscy  jesteśmy odpowiedzialni za nasze naturalne środowisko. Za obecny stan rzeczy głównie odpowiadają ludzie – mniej lub bardziej świadomi zagrożeń.

  Autor: mgr Teresa Kozłowska

Fot.: mgr Michał Krawiec

   

 
 


Liczniki

 
 
 
Administrator strony: mgr Maria Sławomira Zając