"Dzień Krawata i Spódnicy"

27 października 2011r. obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Krawata i Spódnicy" – prawie wszyscy uczniowie założyli krawaty  a uczennice spódnice lub krawaty. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu włączyli się w akcję Samorządu Uczniowskiego propagującego elegancję oraz wykazali się poczuciem humoru (klasy, które w 100% zaakceptowały ten pomysł zagwarantowały sobie wolny wstęp na dyskotekę szkolną).

Dzień krawata obchodzony jest 18 października. Ogłosiła go chorwacka Akademia Cravatica - instytucja, której celem jest m.in. propagowanie wiedzy na temat pochodzenia krawata, badania nad historią krawata oraz artystyczne wzbogacanie informacji na temat krawata.

Właśnie 18 października 2003r. zaprezentowano spektakularne przedsięwzięcie Academia Cravatica - "Krawat wokół Areny" w Puli (miast w Chorwacji). Inspiracją projektu było symboliczne połączenie czasów antycznych i współczesnych za pomocą największego krawata na świecie o powierzchni 10tys. m2. Czerwony kolor krawata niósł przesłanie miłości miedzy ludźmi i narodami. Święto jest obchodzone m.in. w Puli, gdzie słynna Arena (starożytny amfiteatr co prawda mniejszy od rzymskiego Koloseum, ale także imponujący) została opasana gigantycznym krawatem. ''

Krawat (fr. cravate) to ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału wiązanym wokół szyi na kołnierzu koszuli. Często jest przyozdabiany spinką, która przypina go do koszuli. Damskie krawaty charakteryzują się dwoma końcami o różnych kolorach. Jest symbolem elegancji.

Co roku 30 października obchodzony jest Narodowy Dzień Spódnicy. Celem akcji jest zachęcenie kobiet, aby chociaż jednego dnia w roku założyły spódnice. W jakim celu? Żeby tego dnia mogły poczuć się kobieco i wyjątkowo jak nigdy. Ważne też, żeby tego dnia każda kobieta poczuła się najpiękniejsza na świecie. Może to wewnętrzne uczucie, które będzie im towarzyszyć tego dnia, przekona kobiety do noszenia spódnicy częściej niż od święta.
        Dzień spódnicy wziął się najprawdopodobniej z akcji "Nośmy spódnice” zorganizowanej przez pracownice jednej z warszawskich agencji Publik Relations. W ten sposób chciały zaakcentować swoją kobiecość w świecie pełnym dżinsów i garsonek ze spodniami.

Autor: mgr Agnieszka Majda- opiekun SU