GIMNAZJUM
im. ks. Jana Twardowskiego

ul. Jagiellońska 1b; 62-710 Władysławów  tel. 63 300 10 55


 

31 ROCZNICA

WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

      W tym roku rocznicę  tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. młodzież naszego gimnazjum przeżyła nieco inaczej. Założeniem organizatorów było wprowadzić taki nastrój, który pozwoli uczniom choć na chwilę przenieść się w tamten czas.

      Już na wejściu, każdy kto chciał przekroczyć próg gimnazjum poddany był rewizji. Podczas pierwszej przerwy sygnał syreny przywołał wszystkich na dolny korytarz, gdzie z ekranu przemawiał generał Wojciech Jaruzelski obwieszczając wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

GALERIA ZDJĘĆ

       Na każdej przerwie uczniowie mogli obejrzeć migawki filmowe z okresu stanu wojennego oraz w miejscowym sklepiku stylizowanym na lata PRL-u zrobić zakupy za okazaniem kartek żywnościowych.

GALERIA ZDJĘĆ

       Punktem kulminacyjnym dnia była scenka odegrana przed witryną sklepu spożywczego. Zgromadziła ona przedstawicieli różnych warstw społecznych oczekujących w kolejce po artykuły spożywcze. Ludzie czekający w długich kolejkach poddawani byli próbie, z której nie wszyscy wychodzili zwycięsko. Były przepychanki, interwencje MO, ale także wymiana informacji...

        Scenka została odegrana dla społeczności szkolnej oraz gościa specjalnego, który przybył w tym dniu do szkoły, aby spotkać się z uczniami klas pierwszych i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania dotyczące stanu wojennego. Mowa oczywiście o Panu Stefanie Piotrowskim- założycielu i pierwszym Przewodniczącym NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w KWB "ADAMÓW". W stanie wojennym od 13 grudnia 1981 r. do 30 listopada 1982 r. internowany. Po wyjściu na wolność działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. W roku 1989 ponownie wybrany został na Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ’’ w KWB "ADAMÓW". Był także delegatem na Zjazd Krajowy i członkiem Komisji Krajowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

           Na zakończenie obchodów tej rocznicy były podziękowania dla przybyłego gościa p. Stefana Piotrowskiego, dla p. Alfreda Laskusa za obecność oraz pomoc w organizacji przebiegu całego dnia oraz dla p. Wiesława Zydorkiewicza za udział w apelu oraz nagłośnienie całej uroczystości.

GALERIA ZDJĘĆ

          W jeszcze głębszym przeżyciu tamtych dni pomagały szczególne rekwizyty takie jak: stroje z tamtej epoki, mundury, chełmy,  pałki, kajdanki, syreny, koksowniki z płonącym koksem ustawione przy wejściu szkoły, transparenty, a wszystko po to, żeby pamiętać...

Organizatorzy

 


Liczniki

 
 
 
Administrator strony: mgr Maria Sławomira Zając