II Powiatowy Konkurs

Wiedzy o Zdrowiu już za nami!

We wtorek 30 maja 2017r w Zespole Szkół we Władysławowie odbyła się druga edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu. Do rywalizacji przystąpiło 19 uczestników szkół gimnazjalnych powiatu tureckiego, a wśród nich uczniowie:

1. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie

2. Gimnazjum w Słodkowie

3. Zespół Szkół w Tuliszkowie

4. Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Grzymiszewie

5. Niepubliczne Gimnazjum w Sarbicach

6. Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku

7. Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Zespole Szkół we Władysławowie.

Po uroczystym otwarciu konkursu przez p. Urszulę Maciejewską– dyrektora Zespołu Szkół we Władysławowie oraz p. Alfreda Rajczyka-dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku uczestnicy przystąpili do części pisemnej konkursu. Test składał się z 30 pytań z zakresu edukacji zdrowotnej wynikającej z podstawy programowej kształcenia ogólnego, poszerzonej o treści programu „Trzymaj Formę” oraz „Bądźmy zdrowi-wiemy, więc działamy”. W bieżącym roku szkolnym  w związku z nadchodzącym Światowym Dniu bez Tytoniu treści zostały poszerzone o problematykę antynikotynową.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

p. Alfred Rajczyk- dyrektor PSSE w Turku– przewodniczący

p. Katarzyna Jabłońska– przedstawiciel Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia PSSE
w Turku,

p. Teresa Kozłowska– nauczyciel biologii ZS we Władysławowie,

p. Anna Jońska– Choinka– nauczyciel chemii ZS we Władysławowie.

Laureatami II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu zostali:

I miejsce zajęła Oliwia Dembińska  z Gimnazjum w Malanowie

II miejsce przypadło Krystianowi Mielcarkowi z Gimnazjum w Malanowie

III miejsce wywalczyła Weronika Grzelak z Gimnazjum we Władysławowie.

Nagrody dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu ufundowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku oraz Samorząd Uczniowski, którym składamy serdeczne podziękowania. Tegoroczną edycję konkursu wspierało finansowo także Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Ideą konkursu jest nie tylko rywalizacja i prezentacja osiągnięć uczniów, ale także propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży oraz zachęcenie ich do podnoszenia swojej wiedzy i świadomości prozdrowotnej. Okazją ku temu były zorganizowane w przerwie konkursu łamigłówki zdrowotne, zabawa „Kocham Cię Zdrowie” czy zabawa taneczna. Ponadto dla wszystkich przybyłych czekał zdrowy poczęstunek i degustacja zdrowych słodyczy, które zostały przygotowane z produktów firmy „ KUPIEC” z Paprotni. Ich wsparcie jest nieocenione.

Uczestnicy mogli także poddać się pomiarom CO w wydychanym powietrzu oraz symulacji z użyciem alkogogli, czyli okularów, w których widzimy świat tak jak bylibyśmy pod wpływem alkoholu. Akcja zorganizowana we współpracy z PSSE w Turku przypominała o odbywających się dnia następnego obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu.

Zwycięzcom gratulujemy, darczyńcom i wszystkim osobom, które pomagały w przygotowaniach przedsięwzięcia  składamy serdeczne podziękowania.

Kolejna edycja już za  rok.

Redakcja: Małgorzata Suchanek, Agnieszka Majda