GIMNAZJUM
im. ks. Jana Twardowskiego
 

ul. Jagiellońska 1b; 62-710 Władysławów  tel. 63 300 10 55

Lekcja historii

                                                                                       

 

        Ta niecodzienna lekcja odbyła się na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Uczniowie z klas: II a,  II b,  II c i I d wraz z opiekunami odwiedzili obóz w Oświęcimiu, który stał się dla Polaków, także dla całego świata, symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Przekraczając obozową bramę z napisem:  „Arbeit macht frei”  (Praca czyni wolnym), w skupieniu wsłuchiwaliśmy się w relacje przewodnika: obóz został utworzony przez hitlerowców w 1940 roku i w ciągu następnych lat rozbudowany. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy, później osadzano w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości.

 

       

        Zwiedzając kolejne obozowe budynki, dotarliśmy do miejsca między blokami nr 10 a 11 tj. do „Ściany Śmierci” -  miejsca egzekucji przez rozstrzelanie tysięcy więźniów, głównie Polaków – gdzie uczciliśmy Ich pamięć cichą modlitwą i zapaleniem zniczy.

        Obozowym opowieściom przewodnika towarzyszyły ekspozycje różnych przedmiotów, elementów odzienia, fotografie, filmy oraz teksty opisujące historie ludzi i miejsc, umożliwiające zapoznanie się z tragicznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, które na zawsze naznaczyły tę ziemię. Przeżycia i towarzyszące emocje zapewne na długo pozostaną w pamięci uczestników tej  „nietuzinkowej” lekcji historii.

                                                                       

Organizator: mgr Urszula Wysocka


Liczniki

 
 
 
Administrator strony: mgr Maria Sławomira Zając