Szacun dla wszystkich-

Wolontariusze z Klasą

AKTUALNOŚCI

Miło nam poinformować, że gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego zakwalifikowało się do realizacji programu  Wolontariat z Klasą. Jego realizacja potrwa od kwietnia 2015 roku do kwietnia 2016 . Wolontariusze z naszej szkoły wraz z koordynatorami panią Emilią Rybarską i panią Magdaleną Wysocką  właśnie rozpoczynają przygodę, której hasłem przewodnim jest Szacuj dla Wszystkich.

Zajęcia z symulatorem starości, ćwiczenia na wózkach inwalidzkich lub z opaską na oczach– tak będą poznawać wolontariat gimnazjaliści z 30 szkół w Wielkopolsce. Stowarzyszenie CREO z Poznania chce w ten sposób przybliżyć młodzieży tematy związane z wolontariatem oraz niepełnosprawnością i starością.

„Wolontariat z Klasą– program rozwoju aktywności społecznej gimnazjalistów”  to projekt skierowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych. -Mamy nadzieję, że przez rok wspólnej pracy uda nam się nie tylko pokazać uczniom korzyści płynące z wolontariatu, ale również uwrażliwić ją na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych– mówi  Ryszard Michalski, Prezes Stowarzyszenia CREO.

Szacun dla wszystkich

Program edukacyjny dla gimnazjalistów oparty jest na czterech spotkaniach, podczas których młodzież będzie mogła założyć na siebie symulator starości (kombinezon ograniczający ruchy, wzrok i słuch). –Nasz symulator starości posiada funkcję umożliwiającą pokazanie uczniom choroby Parkinsona. Myślę, że dzięki prostym ćwiczeniom, takim jak wypicie herbaty czy odkręcenie butelki z wodą, uczniowie poczują na własnej skórze z czym boryka się osoba starsza i chora– dodaje Ryszard Michalski. –Podczas ćwiczeń na wózkach inwalidzkich lub z opaską na oczach, uczniowie dowiedzą się także jak pomagać osobie niepełnosprawnej. Savoir-vivre w takich kontaktach na pewno pomoże gimnazjalistom rozpoznać potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi Natalia Stroiwąs, specjalista ds. PR w Stowarzyszeniu CREO.

Kampania społeczna łamie tabu

Podsumowaniem zajęć w każdej szkole będzie wypracowanie własnej definicji słowa szacunek. Będzie to punkt wyjścia do stworzenia kampanii społecznej na terenie szkoły. –Dzięki udziale w praktycznych zajęciach związanych z tematyką niepełnosprawności i starości młodzież będzie potrafiła wczuć się w te dwa zagadnienia, uzyska też wiedzę, która pomoże zrozumieć wiele problemów. To pomoże wolontariuszom stworzyć naprawdę wartościowy przekaz w kampanii dla ich rówieśników– dodaje Natalia Stroiwąs.

Partnerem Projektu jest Fundacja Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka z Konina, która która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi– pomaga im w usamodzielnieniu się i dostrzeżeniu szans rozwoju.

Projekt jest możliwy do zrealizowania dzięki finansowaniu w ramach środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.