ul. Kaliska 19; 62-710 Władysławów  tel. (063) 278 80 59

"... bo historię pamiętać, to rzecz święta..."

13 grudnia o godz. 1800 uczniowie klasy 2b gimnazjum przez megafon zapraszali wszystkich mieszkańców gminy na "żywą lekcję historii" do domu parafialnego w Russocicach. Na dworze była wyjątkowo niska temperatura więc stojące jak dawniej koksowniki, w których płonęły drwa skutecznie ogrzewały stojących i przechodzących obok.

28 rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego była okazją do tego, aby przypomnieć atmosferę 13 grudnia 1981 r. Już na wejściu wszystkich "witał" z ekranu Jacek Kaczmarski pieśnią "Mury", a po nim Jacek Wójcicki pieśnią "Miejcie nadzieję". Czworo uczniów odczytało wprowadzenie, po czym głos zabrali pozostali...
   Uczniowie w sposób bardzo wiarygodny wcielili się w przedstawicieli różnych środowisk tamtych wydarzeń. Wśród występujących była wdowa z dzieckiem otulonym w koc, górnik, uczennica, student, profesor, pielęgniarka, robotnik, dziennikarka, poeta, przywódca wiecu oraz postaci w czerni z bandażami- symbole zniewolenia. Akcja toczyła się na tle zdjęcia przedstawiającego zamieszki uliczne ze stanu wojennego.

Podczas spektaklu można było usłyszeć " Psalm stojących w kolejce, dźwięki kolędy oraz przyłączyć się do śpiewu w pieśni "Żeby Polska była Polską", a także na pamiątkę otrzymać ulotki z tamtych lat pisane przez uczennicę, a rozdawane przez występujących.

Uczniowie w sposób bardzo autentyczny zagrali role swoich bohaterów, a tym samym osiągnęli zamierzony cel, bo... "...bo historię pamiętać, to rzecz święta..."
    Występujący wraz z nauczycielem historii- Teresą Ratajczyk oraz wychowawcą- Marią Zając dziękują wszystkim za tak liczne przybycie.